Probiyotiklere Hayatınızda Yer Verin

24 Kasım 2017
Cortina

Probiyotik kelimesini son zamanlarda çok sık duymaya başladığınızı biliyorum. Son yıllarda çok popüler hale gelen probiyotiklerle ilgili yapılan araştırmaların sayısı da gün geçtikçe artıyor ve çeşitli faydaları ortaya çıkıyor. Probiyotikler temelde bağırsak sağlığına dost olan bakteriler olarak biliniyor olsa da vücudumuzdaki faydaları sadece burayla sınırlı değil.

Faydaları Nelerdir?

Probiyotik bakteriler; bağırsak hastalıklarının yönetimine, şişkinliğin azaltılmasına, sindirim sağlığına yardımcı oluyor. Kolesterolün azaltılması, cilt ve ağız sağlığı hatta kilo kontrolüne bile fayda sağlayabiliyorlar. Diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azalttığına dair çalışmalar var. Ve son yıllarda yapılan araştırmalar, alerjik semptomların ve ruhsal durumun da iyileşmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Psikiyatri Araştırma dergisinde yayınlanan çalışmaya göre probiyotik bakteriler sosyal anksiyetenin azaltılmasına yardım ediyor. William and Mary Koleji psikoloji sınıfına kayıtlı çoğunluğu kız öğrencilerden oluşan 700’den katılımcıyla yapılan araştırmanın sonunda probiyotikten zengin fermente ürün tüketenlerin sosyal anksiyete ve diğer duygu durumu bozukluğu olasılıklarının daha düşük olduğu bulundu.

Probiyotikleri Hayatınızda Yer Verin

Hangi besinler probiyotiktir?

İnsanoğlunun karşılaştığı ilk probiyotik besin anne sütüdür. Bu sebeple bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi çok önemlidir. Bunun dışında, yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi besinler doğal probiyotiklerdir. Bu besinleri tüketerek probiyotik alımınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bir de probiyotikler var yani probiyotiklerin çoğalmasını sağlayan ve faydasını artıran besinler. Yer elması, pırasa, soğan, bamya, enginar, kereviz, sarımsak, kuşkonmaz, gibi sebzeler, kuru baklagiller, tam tahıllar, yağlı tohumlar probiyotik besinlerdir.

Probiyotikleri Hayatınızda Yer Verin

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr