Yeterli Su İçmeyi İhmal Etmeyin

16 Ekim 2017
Cortina

Havalar soğudukça özellikle de kış aylarında susama hissinin azalması sıvı alımın azalmasına neden olabiliyor. Soğuk havalarda susamasanız bile yeterli sıvı almayı ihmal etmeyin. Çünkü, terlemeseniz de her gün vücudumuzdan nemli derimizle, solunum, idrar ve dışkı ile sıvı kaybederiz. Kaybedilen sıvının yerine konması metabolizmanın daha iyi çalışması için çok önemlidir. Ayrıca gün içinde yeterli sıvı almadığınızda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, diüretik etkileri sebebiyle vücuttan sıvı atımını destekler. Özellikle çay, kahve tüketiminiz fazlaysa; sıvı alımınızı bir kez daha gözden geçirin. Su veya maden suyu sıvı ihtiyacı için iyi seçimlerdir.

Illnoss üniversitesi’nde 18.300 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre, günlük su tüketimini 1-3 bardak artıran insanların günlük kalori alımları 68-205 kalori arasında azalıyor. Bununla beraber daha az kolesterol, sodyum ve basit şeker tüketiyorlar.

Her gün en az 2 litre su ve 1-2 şişe maden suyu tüketmeye özen gösterin. Su içmeyi unutuyorsanız masada en çok gördüğünüz yere notlar yapıştırabilir ya da sadece bunun için kurgulanmış mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Ben her zaman ofiste, arabada evde tabi ki sporda su şişem ile geziyorum bardak saymayı sevmiyorsanız şişe ile içmeyi deneyin. Dilerseniz su veya maden suyunuzu taze meyvelerle renklendirebilirsiniz.

Suyunuza;
Kan şekeri dengesi için; tarçın
Antidezenfektan özelliği için; karanfil
Ferahlatıcı aroma için; taze nane yaprakları
Ödem atmayı kolaylaştırmak için; zencefil, maydanoz da ekleyebilirsiniz.

Yeterli Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Ödem Atan Zencefilli Çay

1,5 litre suya;
1/2 demet maydanoz
1 elma
1 limon
1 çay kaşığı toz zencefil
2-3 adet karanfil
Tarçın

Kaynatıp süzün. İster soğuk, ister sıcak içebilirsiniz

LEXUS
 

L I F E S T Y L E

© 2016 LEXUS
www.lexus.com.tr